Skip to content

WMS FACULTY AND STAFF

English/Language Arts Department

ELA Departmentl

Suzanne Brooks

Language Arts 6th

Email: [email protected]

Rachel Jones

Language Arts 8th

Email: [email protected]

Introduction Video

Tara Manson

Language Arts 7th

Email: [email protected]

Introduction Video

Chastity McLaney

Language Arts 7th

Email: [email protected]

Introduction Video

Kaylyn Rhodes

Language Arts 6th

Email: [email protected]

Michelle Seay

Language Arts 8th 

Email: [email protected]

Introduction Video

Math Department

lMath Department

Trisha Alred

Vanessa Black

Michele Carter

Math 7th/8th

Email: [email protected]

Donna Davis

Math 6th 

Email: [email protected]


Erin Dickey

Pre-Algebra 8th

Email:  [email protected]

Introduction Video

Makala Ellenburg

Diana Gillis

Pre-Algebra 7th/Math 7th/Geometry

Email: [email protected]

Introduction Video

Sandy Love

Algebra/Math 8th

Email: [email protected]

 Introduction Video

Science Department

science departmentl

Greer Harvell

Science/Advanced Science 8th/Seaperch  

Email: [email protected]

Introduction Video

Jade Larrick

Science 6th

Email: [email protected]

Johnie Lawson

Science 7th & 8th

Email: [email protected]

Paige Lawson

Dana Quinley

Science 7th

Email: [email protected]

 

Angela Reinke

Saundra Thorson

Science 7th/LEGO League Coach

Email: [email protected]

Introduction Video

Social Studies Department

Social Studies Departmentl

Paul Baur

World Histroy 6th 

Email: [email protected] 

Introduction Video

Tracie Jordan

World History 6th

Email: [email protected]

Introduction Video

Regina Messer

Brendon Murphy

Katarina Shinberger

US History 8th

Email: [email protected]

Katie Williams

Reading/AVID Department

Reading and AVID DepartmentAVID Logol

Gabrielle Brown

Avid 6th - 8th

Email: [email protected]

Introduction Video

Emily Kent

Seth Mosley

Reading 6th

Email: [email protected]

Alex Parker

Amber Proffitt

Reading 7th & Plato (Credit Recovery)

 Email: [email protected]

Introduction Video

Electives Department

Electives Departmentl

Stephen Byrd

Career Technical Education--8th Grade--ICT Essentials 2 and DIT

Media Productions

Email: [email protected]

Introduction Video

Kaylyn Douglass

Physical Education

Email: [email protected]

Ryan Gilbert

Physical Education; Cross Country; Baseball

Email: [email protected]

Introduction Video

Lisa Johnson

Career Technical Education--7th Grade--ICT Essentials 3

Email: [email protected]

Introduction Video

Thomas Martin

Architecture & Construction

Email: [email protected]

Michaela Moore

Chorus

Email: [email protected]


Joe Proffitt

Fundamentals of Agriculture

Email: [email protected]

Introduction Video

Kamber Rafferty

Felicia Briu Rodriguez

Spanish

Email: [email protected]

Pam Rushing

Brittany Schaefer

Alison Shoaf

Physical Education; Volleyball; Soccer

Email: [email protected]

Introduction Video

David Varela

Physical Education; Basketball

Email: [email protected]

Instructional Support Faculty

Instructional Support Facultyl

Kip Baker

Media Specialist

Email: [email protected]

Introduction Video

Lisa Bowling

STAR and ISS

Email: [email protected]

Jackie Clemmons

SEBS

Email: [email protected]

Heather Gandy

Title I Contact/MTSS Contact

Email: [email protected]

Derek Johnson

ESE 8th

Email: [email protected]

Emily Johnson

Kahler Lang

ESE 7th

Email: [email protected]

Kacy Lawson

ESE 8th

Email: [email protected]

Karley McDonald

Kristen Nelson

Instructional Coach

Email: [email protected]

Jennifer Nowling

ESE Consult 6th & 7th Grade

Email: [email protected]

Introduction Video

Kathy Russ

ESE 8th/Math, Language Arts, Science, and Social Studies

Email: [email protected]

Introduction Video

Website: http://www.thinkwave.com/

Brooke Windham

Main Office Staff

Main Office Staffl

Glenda Graham

MIS

Email: [email protected]

Jodi Howell

Guidance

Email: [email protected]

Brandi May

Secretary

Email: [email protected]

Joy Smith

Bookkeeper

Email: [email protected]

Robin Tatman

Student Services

Email: [email protected]

Aides

Aidesl

Devany Beard

Aide

Email: [email protected]

Stacy Bibens

Aide

Email: [email protected]

Hampton Campbell-Work

Aide

Email: [email protected]

Holly Coots

Itinerant School Support

Email: [email protected]

Courtney Ferbos

Aide

Email: [email protected]

Jeff Halferty

Aide

Email: [email protected]

Sharon Hogans

Aide

Email: [email protected]

Taliah Moore

Aide; Girls Basketball

Email: [email protected]

Emilice Morales

Aide

Email: [email protected]

Guadalupe Lara Paredes

Aide

Email: [email protected]

Shayla Paul

Aide

Email: [email protected]

Tracey Paul

Aide

Email: [email protected]

William Ramsay

Aide

Email: [email protected]

Amber Stromenger

Aide

Email: [email protected]

Laurie Tucker

Aide

Email: [email protected]

Rachel Wood

Aide

Email: [email protected]

Support Staff

Support Staffl

Connie King

Nurse

Email: [email protected]

Greg Stewart

Plant Manager

Email: [email protected]

Wendy Clary

Custodial

Email: [email protected]

Josh Clemmons

Custodial

Email:  [email protected]

Frances Gorman

Custodial

Email: [email protected]

Jodie Meeks

Custodial

Email: [email protected]

Spencer Nall

Custodial

Email: [email protected]

Fatinee Richardson

Custodial

Email: [email protected]

Justin Scott

Custodial

Email: [email protected]


Susan Zorn

Cafeteria Manager

Email: [email protected]

Desirae Fields

Cafeteria

Email: [email protected]

Tewanna Partridge

Cafeteria

Email: [email protected]

Loretta Pollard

Cafeteria

Email: [email protected]

 

Christy Robertson

Cafeteria

Email: [email protected]

Tina Wilken

School Resource Deputy

Email: [email protected]